e
sv

Tencent, Crysis geliştiricisi Crytek’i askeri amaçlarla kullanmak için satın almaya çalışıyor

85 Okunma — 17 Temmuz 2021 08:26
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özellikle Türkiye’de bir hayli popüler olan Crysis serisinin geliştiricisi Crytek, Tencent ile ilgili enteresan bir olayla gündeme geldi. Daha çok oyun sektöründe varlığı ile tanınan Frankfurt merkezli oyun stüdyosu Crytek, bazı Avrupa ülkeleri için askeri simülasyon programları üretiyor. Geçtiğimiz saatlerde de Çin merkezli oyun şirketi Tencent’in Crytek’i satın almak istediği bildirildi.

Tencent Crytek’i Satın Almak İstiyor

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise en büyük tirajlı üçüncü gazetelerinden olan Alman gazetesi BILD, geçtiğimiz saatlerde Tencent’in Crytek’i satın almak istediğini bildirdi. Habere göre satın alma ücreti için düşünülen ücret 300 milyon Euro. Oyun sektöründeki son dönem satın alımlarını düşünürsek aslında ortada pek de şüphe uyandıran bir durum yok, sonuçta iki şirket de oyun şirketi. Ancak Crytek’in bu konuda bir korkusu var.

Bildirilenlere göre Crytek’in birden çok çalışanı, Crytek’in satılması sonucunda kendi yazılımlarının Çin Halk Kurtuluş Ordusu veya direkt Çin tarafından kullanılacağından korkuyor. Çalışanlar, Çin’in Crytek’in oyun motoru CryEngine‘i kullanarak batılı orduları ve silah üreticilerini gözetleyeceğini düşünüyor.

Her ne kadar satın alımı yapacak olan Tencent isimli şirket bağımsız olduğunu iddia etse de Çin Komünist Partisi ile bir hayli yakın oldukları biliniyor. Alman Federal Meclisi Üyesi olan Henning Otte ise bu satın alımın ticari olmayan bir amacı varsa ulusal güvenliğin bu anlaşmanın önüne geçmesi gerektiğini düşünüyor. Birçok gazeteci Crytek ve Tencent ile iletişime geçmiş olsa da ne yazık ki taraflardan bir açıklama gelmiş değil.

Sıradaki içerik:

Tencent, Crysis geliştiricisi Crytek’i askeri amaçlarla kullanmak için satın almaya çalışıyor