e
sv

Ethereum, Uniswap, Polygon, BSC: DeFi Çılgınlığı Bu Altcoin’e Geçiyor!

48 Okunma — 17 Temmuz 2021 09:13
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DeFi pazarı, ilk aşamalarında, Ethereum ve Binance Smart Chain gibi bir dizi Blockchain ağının büyümesi için zemin hazırladı. Bununla birlikte, Total Value Locked (Toplam Kilitli Değer)’deki büyük bir düşüşle, DeFi ekosistemi son zamanlarda çekiciliğini kaybediyor. Aşağıdaki grafikten görülebileceği gibi, merkezi olmayan borsalardaki (DEX’ler) hacim Nisan-Mayıs döneminde neredeyse ikiye katlandı (203.5 milyar dolar). Ne yazık ki, sonraki ay boyunca hacim yarıya indi. Haziran sonunda, aynı rakamlar 95 milyar dolardı. Her şeye rağmen, Uniswap, DEX pazarındaki konumunu önemli ölçüde pekiştirdi.

Yakın tarihli bir Messari raporuna göre, Binance Smart Chain bu düşüşten dolayı Ethereum’dan çok daha fazla etkilendi. Burada, Binance’in son zamanlarda düzenleyicilere karşı zor durumda olduğunu belirtmek gerekir. Aslında, Birleşik Krallık, Tayland, Japonya, Cayman Adaları ve Ontario’nun düzenleyici radarına girdikten sonra platform, Avrupa’nın Clear Junction’ı da dahil olmak üzere birçok ortaklığı kaybetti.

Binance’ın durumu nereye gidiyor?

Yukarıda bahsedilen sebeplerin yanı sıra, DeFi sektörünün yetersiz performansı Binance’in durumunu daha da kötüleştirdi. Binance Smart Chain üzerine inşa edilmiş bir DEX olan PancakeSwap da Haziran ayında hacimlerinin %69 oranında düştüğünü gördü. Dahası, BSC’nin kayıpları Polygon’un kazanımlarına dönüştü. Raporda şunlar kaydedildi:

Poligon’un yükselişi, Binance Smart Chain’in (BSC) merkezi olmayan değişim hacimlerindeki payını tüketmede de önemli bir rol oynadı. İlgi, üzerinde spekülasyon yapılacak yeni tokenleri ve yielding farmları ile Poligon’a doğru kaydığında, BSC tablonun dışında kaldı.

Çok zincirli farming santrali DinoSwap, Polygon’un büyümesinden yararlanmayı başardı. Polygon’un üstüne dayanan DinoSwap, önde gelen DeFi fonlarından 4.7 milyon dolar toplamayı başardı. Yukarıda belirtilen rapora göre, Dino, önümüzdeki birkaç ay içinde daha da fazla ilgi çekmeyi başarırsa, Poligon’da getiri elde etmek için ana platform olma potansiyeline sahip. Aslında, Nisan ayından bu yana, Poligon‘un TVL’si 1 milyar dolardan yaklaşık 9 milyar dolara yükseldi. Geçen ay kaydedilen daha geniş pazar düşüşüne rağmen, yalnızca Polygon’un TVL’si yükselmeye devam etti.

Uniswap konumunu pekiştiriyor

Ek olarak, Ethereum tabanlı DEX Uniswap, dizginlerini yeniden kazanmayı başardı ve DEX pazarındaki konumunu önemli ölçüde pekiştirdi. Messari’nin raporunda vurgulandığına göre:

Uniswap v3 artık tüm DEX hacminin %40’ından fazlasını oluşturuyor ve hiçbir yavaşlama belirtisi göstermeden DEX pazarında büyümeye devam ediyor.

Ethereum, bu noktada Binance Smart Chain üzerinde net bir avantaja sahip görünüyor. Bununla birlikte, Kriptokoin.com‘da daha önce de raporlarına yer verdiğimiz Messari’ye göre şu anda rekabet alanına bakıldığında, diğer ağların önümüzdeki aylarda Ethereum ile rekabet etme ve belki de Ethereum’u geçersiz kılma potansiyeli var.

Sıradaki içerik:

Ethereum, Uniswap, Polygon, BSC: DeFi Çılgınlığı Bu Altcoin’e Geçiyor!