e
sv

Cardano, XRP ve Litecoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor?

63 Okunma — 17 Temmuz 2021 09:13
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin, kripto pazarında son zamanlarda herhangi bir ses çıkarmadı. Kendisini 30-40 bin dolar fiyat bandıyla sınırlamayı seçti. Dahası, bir zamanlar bağımsız rallilere çıkan alternatifler Cardano, Litecoin ve XRP gibi altcoin’ler şimdi Bitcoin’in ayak izlerini takip etmeye başladı. En önemlisi, bu yazının hazırlandığı sırada, Ethereum dışında bu üç altcoin, Bitcoin ile 0.8 aralığında en yüksek korelasyonu paylaştı.

Kesin olarak belirtmek gerekirse – 0.89 (LTC), 0.80 (ADA) ve 0.86 (XRP). Son 24 saatte %1’den fazla olmayan bir artış kaydettikten sonra üç kripto da yeşil renkte işlem görüyordu. Bitcoin’de de durum aynıydı. BTC ile korelasyonlarını bir kenara bırakırsak, bu paraların nereye doğru gittiğini anlamak için çeşitli piyasa katılımcıları tarafından belirlenen eğilimleri not etmek önemlidir.

Cardano, XRP ve Litecoin için eğilimler ne yönde?

Üç altcoin’in de işlem hacmi dört haftadan fazla bir süredir düşüyor. Ortada hafif bir dalgalanma olsa da devam edememiş görünüyor. Geçen ayın 14’ünde, ADA, LTC ve XRP için işlem hacmi sırasıyla 2.38 milyar dolar, 2.35 milyar dolar ve 3.29 milyar dolar olurken, 14 Temmuz’daki aynı işlem 1.64 milyar dolar, 1.5 milyar dolar ve 1.94 milyar dolar rakamlarını kaydetti. Ek olarak, grafikte de belirtildiği gibi, bu tür düşük seviyeler daha önce sadece geçen yıl Eylül ayında görüldü. Bu noktada işlem hacminin hız kazanması şart. Ancak bu gerçekleştiğinde potansiyel bir ralli beklenebilir.

Şimdi, aynı bir aylık zaman diliminde, farklı noktalarda hafif bir tereddüte rağmen, XRP için geliştirme faaliyeti önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, aynı şey tokenin fiyatını pek etkilemedi. Şimdi, Cardano ve Litecoin’in ekosistemindeki geliştirme faaliyeti istikrarlı olmasa da, fiyatları da büyük ölçüde düşmedi. Bu noktada, bu altcoin’lerin fiyat hareketlerinin büyük ölçüde kendi ekosistemlerinde neler olduğuna bağlı olmadığını iddia etmek yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz birkaç ay, özellikle altcoin’lerin BTC‘nin düşüş ayak izlerini takip ettiği zamanlarda, bu parametrenin özellikle geri planda kaldığını açıkça ortaya koydu.

Büyük yatırımcıların etkisi ne yönde?

Ek olarak, büyük piyasa oyuncuları bu altcoinleri kurtarmak için yeterince çaba göstermeyi başaramadı. Örneğin, 14 Temmuz’da, yalnızca 408 büyük LTC işlemi (100 bin dolardan büyük) gerçekleşirken, Haziran ayının son birkaç gününde aynı işlem, ortalama olarak 1500 kriterini kolayca geçti. XRP için, 14 Temmuz’da 527’ye yakın balina işlemi gerçekleşirken, Haziran ayının sonuna doğru 1000 civarında işleme tanık oldu.

Cardano söz konusu olduğunda, IntoTheBlock’un verileri bu büyük yatırımcıların sahip olduğu konsantrasyonun altını çiziyor. Bu gösterge, balinalar (arzın %1’inden fazlasına sahip adresler) ve yatırımcılar (arzın %1’inden fazlasını tutan adresler) tarafından tutulan dolaşımdaki arzın toplam yüzdesini hesaba katıyor ve bu ikisinin toplamı, büyük sahiplerin toplam konsantrasyonunun altını çiziyor. ADA‘nın büyük yatırımcılar tarafından tutulan konsantrasyonu % 23,37’ye ulaştı, ancak bu pek bir şey ifade etmiyor.

Cardano, XRP ve Litecoin Bitcoin’e mi bağlı?

Sonuç olarak, bu altcoin’lerin başarılı olması için umutsuzca bir itmeye/müdaheleye ihtiyaçları var ve belki de bunu yalnızca Bitcoin sağlayabilir. Kriptokoin.com‘daki analizlerden anlaşılabileceği gibi, BTC’nin fiyatı yükselmeye başlar başlamaz, piyasa büyük olasılıkla bu alternatiflerin BTC’nin hareketlerini yansıttığına tanık olacak. Ancak şimdilik, büyük oyuncuların devreye girmesi ve altcoin’lerin fiyatlarının ivme kazanması için hacimlerin artması gerekiyor.

Sıradaki içerik:

Cardano, XRP ve Litecoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor?