e
sv

İşte Yaklaşan Ethereum London Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

79 Okunma — 17 Temmuz 2021 09:15
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

London yükseltmesi yaklaşıyor ve hazır. Ethereum Vakfı, testnet dağıtımının başarılı olduğunu ve London yükseltmesinin mainnet’te 12965000 bloğunda yayınlanacağını duyurdu. Etkinliğin 3-5 Ağustos 2021 arasında gerçekleşmesi planlanıyor. Detaylar şu şekilde…

London yükseltmesi, Ethereum mainnet’te etkinleştirilmeye hazır

Yapılacak olan yükseltmelere dahil olacak aşağıdaki EIP’lerden EIP-1559, ETH 1.0 ağında çıkarılan bloklarda bir “temel ücret” getireceğinden, ETH kullanıcılarının dört gözle beklediği bir protokoldür. Aynı zamanda, Ethereum ağının kabul ettiği gaz fiyatı talebe dayalı olacak ve kullanıcıların işlemleri için doğru ücreti tahmin etmeleri daha kolay hale gelecek. EIP’Ler şu şekilde:

 • EIP-1559: ETH 1.0 için ücret piyasası değişikliği
 • EIP-3198: BASEFEE işlem kodu
 • EIP-3529: Geri ödemelerde azalma
 • EIP-3541: 0xEF baytı ile başlayan yeni sözleşmelerin reddi
 • EIP-3554: Difficulty Bomb 1 Aralık 2021’e Ertelendi

Bir diğer yandan, EIP-1559, kullanıcıların ödemeye hazır oldukları maksimum ücreti ve madenciye göndermek istedikleri miktarı belirlemelerine olanak tanımaktadır. Maksimum ve gerçek ücret arasında bir fark varsa, kullanıcı geri ödeme alabilir. İşlem ücretlerinin bir kısmı yakılmak üzere ayarlanmıştır ve topluluğun büyük bir kısmı Ether yakmayı dört gözle beklemektedir. Ek olarak, Ethereum 2.0‘a doğru bir sonraki kritik adım olarak madencilikten PoS’e geçiş, Ethereum için sabırsızlıkla beklenen sıradaki yükseltmedir.

EIP 3554, 1 Aralık 2021’e erteledi

Ethereum’un buz devri olarak da bilinen zorluk bombası, madenciliğin durdurulacağı ve PoS’a geçiş yapacağı mekanizmadır. Geçişin 1 Aralık 2021’e kadar sürmesi ve önceki üç örnekten farklı olarak bu sefer gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Metropolis (EIP 649), Constantinople (EIP 1234) ve Muir Glacier (EIP 2384), buzul çağını EIP 3554’ten önce geciktiren üç protokoldür. Bunlara ek olarak, geliştiriciler bu sefer yükseltmeyi daha kısa sürede tamamladılar. Topluluk, güncellemede yayınlanacak kalan protokoller konusunda büyük ölçüde iyimser. Bu, Ethereum’u kitlesel benimseme ve deflasyona bir adım daha yaklaştırıyor.

Günlük kullanımda Ethereum

“Ultrasound money”, bir Ethereum araştırmacısı olan Justin Drake tarafından kullanılan bir terimdir. Bitcoin arz sınırına göre sağlam bir paraysa, Ethereum’un ‘ultrason para’ olması gerektiğini savunmaktadır. Bu argüman, EIP-1559 yayına girdikten ve ETH1 ve ETH2 birleştirme uygulandıktan sonra arzdaki potansiyel düşüşe dayanmaktadır. Kripto meraklıları “ultrasound money” terimini kullandıklarında, bu terim Ethereum’un para olduğu anlamına gelmektedir. Şu anda, fiat para karşısında değeri çok değişken olduğu için tercih edilmesi pek olası değildir. Aynı zamanda, gelecekte, gündelik kullanımda benimsenmesi, stabilcoin’lerin hızı ve sabitliği nedeniyle daha az olasıdır.

Ek olarak, Bitcoin, Ethereum ve stabilcoin’ler genel durumuna bakarsak, ETH’nin sabit bir arzı olmaması, onu şu anda onu dalgalara karşı zayıflatmaktadır. Kriptokoin.com olarak paylaştığımız, DeFi ve NFT’lerle geniş bir alana hitap eden ETH’nin %68’i dolaşımdadır. Bu oran BTC’de %46’dır. Aynı zamanda, ilk çıkışında Ethereum piyasaya 72 milyon adet Ether dağıttı. Bir limiti olmaması nedeniyle işlem ücretlerinin belirli bir kısmı yakılarak bu miktar azaltılmaktadır. Son olarak, tüm bu görüşlerin yanında The Daily Gwei’nin kurucusu Anthony Sassano, yakın tarihli bir tweet’inde sound money’in toplumda bir bölünmeye neden olduğunu ve bunu bir “meme” olarak gördüğünü şu şekilde açıklıyor.

ETH sound money’dir. Toplulukta bölünmeye neden olan bir “meme”, bazı insanların buna “yalan” demesine, diğerlerinin ise ETH’yi mükemmel bir şekilde tanımladığını düşünmesine yol açmaktadır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

İşte Yaklaşan Ethereum London Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler