e
sv

“Baskı Artacak” Altın’da Bu Seviyeler Bekleniyor!

50 Okunma — 17 Temmuz 2021 09:16
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Altın fiyatları Cuma günü gevşedi, ancak ABD Merkez Bankası’nın ekonomik toparlanma için destekleyici para politikasını sürdürmesine yönelik güvencenin artmasıyla değerli metal, art arda dördüncü haftalık kazanç yolunda seyrini sürdürdü.

Analist, altın fiyatında beklentisini açıkladı

Spot altın Perşembe günü 16 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.833,65 doları gördükten sonra yazım sırasında 1.824 dolara gerilemiş durumda. Külçe altın bu hafta %0.8 arttı. Altın vadeli işlemleri, yüzde 0.2’lik bir düşüşle 1.825,40 dolara geriledi. Bombay’daki Nirmal Bang Commodities araştırma başkanı Kunal Shah, “Enflasyon artsa da getirilerde sürekli bir düşüş oldu. Küresel ekonominin belki de en iyisi halini gördüğünün ve ileriye doğru yavaşlayacağının bir göstergesi… Bu nedenle altın bize çekici geliyor,” ifadelerini kullandı. Ayrıca altın fiyatına yönelik beklentilerini açıklayarak şunları söyledi:

Altının yakın vadede 1.800 doların altına düşmesini beklemiyorum ve yeniden 1.900 doları test etme potansiyeli var.

Bu hafta piyasada neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’ndeki bir oturumda enflasyon ve bankacılık düzenlemeleri hakkında soruları cevapladı ve ABD’nin ekonomik toparlanmasını tamamlamak için “güçlü destek” sözünü tekrarlayarak ABD Hazine tahvil getirilerini son bir haftanın en düşük seviyesine gönderdi. Uzmanlara göre daha düşük faiz oranları, aynı zamanda yaygın teşvik tedbirlerinden kaynaklanabilecek enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilen, getirisi olmayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini düşürür.

Altını diğer para birimi sahipleri için pahalı hale getiren dolar, neredeyse bir ayın en iyi haftalık kazancına yöneldi. Öte yandan paladyum yüzde 0,2 artışla ons başına 2.735,66 dolara yükseldi, ancak dört haftadır ilk defa düşüşe yöneldi. UBS analisti Giovanni Staunovo bir notta, “Paladyumun bu yıl muhtemelen zirveye ulaştığına ve 2022’ye kadar daha düşük ticaret yapması gerektiğine inanıyoruz,” dedi. Platin yüzde 0,6 düşüşle ons başına 1,131,50 dolara indi, ancak hafta için yüzde 2,6 arttı. Gümüş yüzde 0.6 düşüşle ons başına 26.18 dolara geriledi.

Sıradaki içerik:

“Baskı Artacak” Altın’da Bu Seviyeler Bekleniyor!