e
sv

10 Yılı İsteniyordu: Ümitcan Uygun’un Tahliyesi Hakkında Açıklama

57 Okunma — 18 Temmuz 2021 05:22
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘uyuşturucu kullanımını özendirmek’ suçundan tutuklandıktan sonra cezaevinden tahliye edilen Ümitcan Uygun hakkında açıklamada bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “‘Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından 6 ayı geçemez’ hükmü karşısında, şüpheli Ümit Uygun hakkında ‘Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme’ suçundan verilen tutuklama kararının kaldırılması ve adli kontrol altına alınmasına karar verildiği anlaşıldı” denildi.

Uygun “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme suçu”ndan tutuklanmış ve 10 yıl hapis cezası istenmişti.

Aleyna Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun, uyuşturucu madde kullandıkları görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından tutuklanmıştı, ancak bugün tahliye edildi.

Olayın geçmişi:

21 yaşındaki Aleyna Çakır, 3 Haziran 2020 günü Ankara’nın Keçiören ilçesindeki evinde erkek arkadaşı olduğu söylenen Ümitcan Uygun tarafından boynunda iple ölü bulunmuştu. İntihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır’ın Uygun tarafından bayılana kadar dövüldüğü görüntüler ortaya çıkmıştı. Çakır’ın ölümünde baş şüpheli gösterilen Ümitcan Uygun gözaltına alınmış ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

14 Ekim’de Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne dair yürütülen soruşturmada, Çakır’ın yaşamını yitirdiği gece evin yakınındaki otomobile binen kişinin baş şüpheli Ümitcan Uygun olduğu netleşmişti. Yeniden ifade veren Çakır’ın anne ve babası, Ümitcan Uygun ve çevresine işaret etmişti. Olay yeri inceleme raporuna göre, evde biri kırık iki alkol şişesi bulunmuş, Çakır’ın bacaklarında da morluklar tespit edilmişti.

Ümitcan Uygun’un çocuk esirgeme yurtlarında öğretmen olarak çalışan annesi Gülay Uygun da Çakır’ın ölümünün ardından yine Keçiören’de kafasından silahla vurulmuş şekilde ölü olarak bulunmuştu. Eşinin ölümünden sonra açıklama yapan Ümitcan Uygun’un babası, eşinin ölmeden önce “Ölümümden Müge Anlı suçludur” yazılı bir not bıraktığını ileri sürmüştü.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

10 Yılı İsteniyordu: Ümitcan Uygun’un Tahliyesi Hakkında Açıklama