e
sv

İntihar Denilmişti: Kuran Kursunda Ölü Bulunan Çocuğun Dosyasına Gizlilik Kararı

59 Okunma — 18 Temmuz 2021 05:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muş’taki bir Kuran kursunun tuvaletinde kapı koluna asılmış halde bulunan 12 yaşındaki Mehmet Halil Yavuz’un ölümüyle ilgili soruşturmaya gizlilik kararı getirildi.

Ailesi Diyarbakır’da bulunan ve Muş’taki Karşıyaka Kuran Kursu’na gönderilen 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz, 3 Temmuz’da kursun tuvaletinin kapısına kemerle asılı olarak bulunmuştu. 

İmamlığını amcasının yaptığı camiye bağlı Kuran kursundan yaralı olarak hastaneye kaldırılan Yavuz 3 gün önce vefat etmişti.

Kurs yetkililerinin ‘intihar’ iddiasını ailenin reddettiği bilgisi basına yansımıştı.

Barolar, gizlilik kararı nedeniyle bilgi alamadı

Gazete Duvar’ın aktardığına göre Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, soruşturmayı yürüten Muş Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüştü.

Dosyanın içeriğiyle ilgili gizlilik kararıyla nedeniyle bilgi alamadıklarını belirten barolar ortak açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada, Yavuz’un ölümüyle ilgili emniyet fezlekesinin savcılığa intikal ettiği ve dosyanın takipçisi olunacağı ifade edildi. 

Muş ve Diyarbakır Baroları’nın açıklaması şöyle: “Muş Barosu yönetimi dosyanın takibi ve bilgi edinmek için soruşturma savcısıyla ile 16.07.2021 tarihinde görüşme gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmede soruşturma dosyası hakkında kısıtlama (gizlilik) kararı alındığı bu sebeple dosyanın içeriği hakkında bilgi verilemeyeceği hususu Muş Barosu yönetimine iletilmiştir. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak öncelikle kısıtlama kararının kaldırılması gerektiğini ve etkin bir yargısal faaliyette bulunulması hususunda soruşturma makamının yükümlülerinin bulunduğunu hatırlatır kısıtlama kararının kaldırılması anından itibaren aşamalarda kamuoyuna detaylı bilgi verileceği hususunu bilgilerinize sunarız.”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İntihar Denilmişti: Kuran Kursunda Ölü Bulunan Çocuğun Dosyasına Gizlilik Kararı