e
sv

Duymayan Kalmasın! Yüzünüzü Sıcak Bir Duşta Yıkamanın Zararlarını Öğrenince Şok Olacaksınız!

68 Okunma — 18 Temmuz 2021 05:30
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Zor bir günün sonunda uzun ve sıcak bir duştan daha iyi bir şey olamaz. Uzun bir duş, günün stresini ve kirini vücudunuzdan atmanızı sağlasa da, sıcak su rahatlattığı kadar cildinize zarar da veriyor olabilir. Yüzünüzdeki deri, vücudunuzdaki deriden çok daha hassastır.  Eğer kuru ve kolay tahriş olmaya yatkın bir cildiniz varsa, ya biraz daha soğuk bir suyla yıkanın ya da yüzünüzü duş sırasında sıcak sudan uzak tutun.

1. Cilt kuruluğunu arttırabilir.

Uzun ve sıcak duşlar cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağları yok edebilir. Cildiniz zaten kuruysa, yüzünüzü duşta yıkamak kuruluğu arttırabilir. Kuruyan cildinize fazla ve uygun olmayan nemlendiriciler sürmek, akne ve cilt enfeksiyonlarını arttırabilir.

2. Kılcal damarlara zarar verebilir.

Duşta yüzünüzü yıkamak cildinizin kızarmasına neden olabilir. Duştaki sıcak su damarların genişlemesine neden olarak yanaklarınızdaki kılcal damarlara zarar verebilir. Bu zarar gül hastalığına (rosacea) bile neden olabilir.

3. Erken kırışıklıklara neden olabilir.

Uzun ve sıcak bir duştan sonra parmaklarınızın nasıl kırıştığını muhtemelen daha önce fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, sıcak suyun ciltteki nemi alması ve cildin nemi hapsetmesine yardımcı olan koruyucu tabakaya zarar vermesidir. Aynı şey yüzünüz için de geçerlidir. Düzenli olarak sıcak suya maruz kalırsa cildiniz daha çabuk yaşlanır.

4. Cilt hassasiyetinizi arttırabilir.

Sıcak su tamamen sağlıklı olan cildinizi olumsuz yönde etkileyerek kuru ve hassas hale getirebilir. Özellikle cildin daha kuru ve tahrişe daha yatkın olduğu kış aylarında sıcak duşlardan uzak durmak daha iyidir.

5. Cildinizin kaşınmasına neden olur.

Uzun süren bir banyodan sonra cildiniz kaşınabilir. Bu hafif bir kaşıntıdır ve genellikle kısa sürer. Ancak yüzünüzü düzenli olarak sıcak bir duş altında yıkamak, ciltteki kaşıntının artmasına, hatta cildin soyulmasına neden olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Duymayan Kalmasın! Yüzünüzü Sıcak Bir Duşta Yıkamanın Zararlarını Öğrenince Şok Olacaksınız!