e
sv

Güneşten Gelen Mucize D Vitamini

81 Okunma — 18 Temmuz 2021 09:15
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Havaların ısınması ve yeni normalleşme süreci ile beraber dışarıda geçirdiğimiz zamanlar da artmaya başladı. Durum böyle olunca yıl içerisinde eksiklik yaşamamak için D vitamini depolarını doldurmak şart oldu.

D vitamini nedir? Neden D vitamini eksikliği görülür? D vitaminin en iyi kaynakları nelerdir? Gelin beraber bakalım.

D vitamini vücutta depolanabilen ve yağda çözünen bir bileşendir. Vücutta depolanabilmesine rağmen vücutta güneş ile aktifleştiği için D vitamini alımı toplumun %99,1’inde yetersizdir. D vitaminin besinsel kaynakları; morina balığı yağı ile somon, sardalya gibi yağlı balıklar, süt, yumurta, karaciğer, zenginleştirilmiş besinler, margarin, tereyağı, yumurta sarısıdır. Fakat besinler ile D vitamini ihtiyacını karşılamak oldukça zordur. D vitaminin temel kaynağı ise güneştir.

Güneş altında geçirilen süre, mevsim ve güneş ışınlarının geliş açısı gibi etkenler vücuda D vitamini alımını etkilemektedir.

Ülkemizde güneş ışınlarının eğik geldiği Kasım-Nisan ayları arasında güneşlenmenin etkisi diğer aylara göre daha azdır. Güneşin dik geldiği yaz aylarında ise saat 10.00-16.00 arasında güneşlenme deri kanserleri oluşum riskini arttırmaktadır. Bu nedenle insanlar güneş koruyucu kullanmaktadır. Güneş koruyucu kullanılan ciltte ise D vitamini oluşumu azalmaktadır.

Ayrıca cam güneş ışınlarını kırdığı için, evde cam arkasında güneşlenme de D vitamini oluşumunu engellemektedir. Kapalı alanlarda çalışan, gün içerisinde dışarıya çıkmayan insanlarda da yine D vitamini oluşumu azalmaktadır. Koyu tenli insanlarda, açık tenlilere göre; yaşlı kişilerde gençlere göre güneşlenmeyle D vitamini oluşumu daha azdır.

Peki D vitaminin vücuda alımı nasıl sağlanmalı? Türkiye’de yaz aylarında güneşli havalarda 15-30 dk kadar kollar ve bacaklar açık şekilde güneşlenme ile vücutta yeterli D vitamini oluşmaktadır.

Yılda en az bir kez kan tahlili ile D vitamini değerinize beaktırmayı unutmayın. Eksiklik durumunda mutlaka takviye alımı ile detsekleyin.

Sıradaki içerik:

Güneşten Gelen Mucize D Vitamini