e
sv

Karadeniz Bölgesinin en güzel yaylaları nerelerdir?

56 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:11
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tertemiz havasıyla oksijeni doyasıya soluyabileceğiniz ve yeşilin her tonuna şahit olacağınız Karadeniz’in en güzel yaylalarına ufak bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? İşte, Karadeniz bölgesinde yer alan olağanüstü güzellikteki yaylalar…

Yaz tatili denildiğinde akıllarda bembeyaz kumsalların çevrelediği berrak denizler canlanır. Ancak huzurlu bir tatil yapmak için yalnızca mavi bir yolculuğa çıkmaya gerek yok. Yeşilin en güzel tonlarını içinde barındıran ülkemizde çeşitli tatil rotalarına rastlayabilirsiniz. Gürül gürül akan şelaleleri ve toprak kokan atmosferiyle etkileyici bir görünüme sahip olan Türkiye’de yaylalar da göz kamaştırmaktadır. Doğayla baş başa kalmak ve huzura kucak açmak isterseniz; Karadeniz’in dört bir yanında yer alan yaylaları mutlaka gezi rotanıza eklemelisiniz. Gelin, muhteşem görünümüyle gönlünüzde taht kuracak en güzel yaylaları birlikte keşfedelim.

POKUT YAYLASI

Pokut Yaylasına adımınızı attığınız anda gökyüzündeki pamuk gibi bulutlar ve yemyeşil çayırlar sizi karşılayacak.

Doğaseverlerin vazgeçilmez rotalarından biri olan “Pokut Yaylası” Rize’de yer almaktadır.

Çamlıhemşin’e 1-2 saatlik mesafede yer alan Pokut Yaylası, adeta bir kartpostalın içindeymişsiniz gibi bir his uyandıracak. Otantik yöresel evleri ile dikkat çeken yaylada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İKİZDERE YAYLASI

Masalsı güzelliğiyle hayranlık uyandıran “İkizdere Yaylası” Rize’de yer almaktadır. Çamlık ve Cimil derelerinin birleştiği noktada bulunan ilçeye “İki dere” anlamına gelen “İkizdere” ismi verilmiştir.

İlçe içerisinde birçok yayla bulunmakla beraber; Anzer Yaylası, Çağrankaya ve Ovit yaylalarına ev sahipliği yapmaktadır. Tertemiz havasıyla içinizi ferahlatacak olan İkizdere Yaylası, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Kuş gözlemciliğine merak duyuyorsanız; aradığınız yer burası!

PERŞEMBE YAYLASI

Karadeniz’in çiçeği Ordu’da yer alan “Perşembe Yaylası”, olağanüstü güzellikteki yayla gölüyle sizleri karşılıyor.

Yaz mevsiminin gelişiyle yemyeşil bir atmosfere ev sahipliği yapan Perşembe Yaylası, 1.500 metre civarında rakıma sahiptir.

Yamaç paraşütü için elverişli bir alanı barındıran yaylada, Temmuz ayında şenlikler düzenlenmektedir. Sosyal ve kültürel aktivitelerin olduğu şenliklerde çocuklar gibi şen olabilirsiniz!

KİRAZ YAYLASI

Yaz aylarının sıcak ve nemli havasını bir kenara bırakmak ve derin bir nefes almak isterseniz; Kiraz Yaylasına mutlaka gitmelisiniz.

1660 metre rakıma sahip olan yayla, Trabzon’da yer almaktadır. Kiraz yaylası, içinden akan buz gibi suyla göz kamaştırmaktadır.

Buraya gelme kararı alırsanız; Temmuz ayında düzenlenen Ayeser şenliklerinde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

KÜMBET YAYLASI

Giresun’un en popüler yaylalarından biri olan “Kümbet Yaylası” çevresindeki gür ormanlarıyla dikkat çekmektedir.

1640 metre rakıma sahip olan yayla, ulaşımı kolay bir konumda yer almaktadır.

Eşsiz güzellikteki manzarasıyla ziyaretçilerini bekleyen yaylada geniş bir yerleşim alanı da bulunmaktadır. Aynı zamanda buraya Temmuz ayında gelirseniz; düzenlenen yayla şenliklerine katılarak keyifli zamanlarınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Karadeniz Bölgesinin en güzel yaylaları nerelerdir?