e
sv

Epic Games yöneticisinden alkışlanacak Steam Deck yorumu

117 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:22
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Epic Games CEO‘su Tim Sweeney, Steam Deck el konsolunu değerlendirdi. Rakiplerinin çıkardığı cihaza hayranlığını gizlemeyen yönetici, firmaya övgüler yağdırdı. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Sweeney, Valve‘ın hamlesini oldukça mantıklı buluyor.

El konsolu olarak piyasaya çıkacak Steam Deck, aynı zamanda küçük bir bilgisayar olacak. Windows işletim sistemi ile çalışabilecek cihaz, diğer yayıncıların platformlarına da bünyesinde yer verebilecek. Böylelikle oyuncular sadece Steam‘e bağlı olmayacaklar.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Steam Deck’e bayıldı

Teknik kapasitesi ile merak uyandıran Steam Deck‘i olumlu bulan Tim Sweeney, heyecanını gizleyemedi. Ünlü yönetici paylaşımında şunları aktardı:

Harika hamle Valve. Bilgisayar ve konsol karışımından oluşan el tipi cihaz. Arch Linux tabanlı SteamOS işletim sistemli ve açık platform. Kullanıcılar, Windows ve diğer mağazalar dahil olmak üzere, istedikleri uygulamaları rahatlıkla yükleyebilecekler.

Epic Games tarafının şu anda hem Apple hem de Google‘a karşı, tekelleşme konusunda davalık olduğu göz önüne alındığında, Sweeney‘nin Steam Deck‘in yazılım yaklaşımına hayran olması şaşırtıcı değil. Hatta Valve‘ın açık platform yaklaşımı, daha sonraki duruşmalarda firmanın elini güçlendirmek için bir örnek olarak bile kullanılabilir.

Steam Deck teknik özellikleri

Açık platform olarak sunulacak Steam Deck, oyun dünyasını farklı bir yola sürebilir. Nintendo Switch‘in başarısından etkilenen Valve, yeni cihazı ile benzer işleri gerçekleştirmek istiyor. 16 GB RAM kapasitesine sahip olacak Steam Deck, 64 GB, 256 GB ve 512 GB‘lık depolama alanı seçenekleri ile oyuncuların karşısına çıkacak. Ayrıca 256 GB ve 512 GB‘lık versiyonlar NVMe SSD teknolojisi ile geliyor.

Steam Deck, 7 inçlik ekran boyutu ve 60 Hz‘lik yenileme hızı ile oyuncuları karşılayacak. 40 watt bataryaya sahip olan el konsolu, 8 saate kadar oynanış süresi sağlıyor. Açık platform olma özelliğini kullanacağa benzeyen Steam Deck‘in internet sitesinde, oyuncuları teşvik edecek bazı ifadeler yer alıyor. Valve, el konsolunun bilgisayar gibi günlük işleri için de kullanılabileceğini özellikle belirtiyor.

Steam cephesinden gelen bu hamlenin ardından, yeni nesil oyun dünyası sizce nasıl etkilenir? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Sıradaki içerik:

Epic Games yöneticisinden alkışlanacak Steam Deck yorumu