e
sv

Google, gizlilik odaklı yeni özelliğini mobil için başlattı

99 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:22
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde pek çok kişinin verileri, bilindiği üzere akıllı telefon, tablet ve diğer ürünlerin içerisinde barınmaktadır. Üreticiler ve uygulama geliştiricileri de özellikle bu konu üzerine bilhassa daha fazla çalışarak kullanıcının gizliliğini korumaya odaklanıyor. Google’da bu konuda hassas davranıyor ve mobil kullanıcıları için yeni bir özelliği daha kullanıma sunuyor.

Geçtiğimiz aylarda düzenlediği etkinlikte gizlilik tarafında yeni işlevlerin getireceğini vaat eden Google, aradan geçen kısa bir süreden sonra mobil uygulamalarına yeni bir işlev ekledi. Artık kullanıcılar arama geçmişlerinin son 15 dakikasını otomatik olarak silebilecek.

Google uygulamasında, arama geçmişinin son 15 dakikası artık silinebilecek

Google I/O etkinliğinde bahsi geçen bu özellik, şu anda iOS sistemli cihazlarda kullanılabilir. Kullanıcılar, aşağıdaki ekran resminde de görüldüğü gibi arama geçmişlerinin son 15 dakikasını silebilecek. Bu işlev önümüzdeki günlerde Android sistemli cihazlar içinde sunulacaktır.

Google’ın getirdiği yeni işlevler sadece bunlarla sınırlı değil. Teknoloji devi aynı zamanda mevcut arama geçmişleri içinde bazı değişiklikler yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların arama geçmişi; 3, 18 veya 36 ayda bir otomatik olarak silinebilecek.

Normal şartlarda 3,18 ve 36 aylık süreler 2019’da kullanıma sunulmuştu. Ancak Google tarafından sunulan bu güncelleme herkes tarafından kullanılamıyordu. Yani bu işlev yalnızca 2020 sonrası oluşturulan hesaplarda geçerliydi. Diğer kullanıcılar ise manuel olarak bunu ayarlayabiliyordu. Ancak yeni güncellemeyle birlikte şirket otomatik silmeyi herkes için 3 aya kadar düşürdü.

Sıradaki içerik:

Google, gizlilik odaklı yeni özelliğini mobil için başlattı