e
sv

Xiaomi, Apple’ı koltuğundan etti

130 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:26
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Global araştırma şirketi Canalys tarafından yayınlanan ikinci çeyrek rakamlarına göre Çinli teknoloji firması Xiaomi, küresel akıllı telefon sevkiyatlarında Apple’ı geride bırakarak ikinci sırayı elde etti. Şirket böylece küresel pazarın yüzde 17‘sini eline geçirmiş oldu.

Xiaomi’nin Apple’ı geride bıraktığı rapora göre ilk sırada yüzde 19 ile Samsung bulunuyor. Şirketin sıralamadaki yeri değişmezken, Apple yüzde 14 ile üçüncü sırada kaldı. Listede dördüncü ve beşinci sırayı ise yüzde 10‘luk payıyla Oppo ve Vivo aldı.

Listenin ilk beşinde Xiaomi var, Huawei yok

Listenin ilk beşi içerisinde Huawei‘nin bulunmaması ise dikkat çekti. Şirketin pazar payındaki düşüşte hiç kuşkusuz ABD’nin mobil ürünlere erişimi kesen kara liste kararı ve Google’ın Android için Huawei telefonlara getirdiği ambargo etkili oldu.

Analiz şirketinin araştırma müdürü Ben Stanton yaptığı açıklamada “Xiaomi’yi Samsung ve Apple ile karşılaştırdığımızda, ortalama satış fiyatı yüzde 40 ve 75 daha ucuz olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bu yıl Xiaomi için büyük bir öncelik, Mi 11 Ultra gibi üst düzey cihazlarına satışlarını artırmak” diye konuştu.

Xiaomi diğer firmaların aksine ABD’de daha az biliniyor. Ancak son zamanlarda Latin Amerika, Afrika ve Batı Avrupa’da belirli başarılar kazandı. Oppo ve Vivo’nun kendi küresel büyümelerinin sürdürülmesi umulsa bile, genişlemeye devam etmek için hala birçok pazar olduğu görülüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Xiaomi, Apple’ı koltuğundan etti