e
sv

Intel, AMD’nin şirketini satın alıyor

88 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yonga üreticileri Intel ve AMD, sektördeki payın büyük bir kısmını ellerinde tutuyor. Gelen haberlere göreyse Intel‘in, AMD’nin on yıldan uzun süre önce kurmuş olduğu dökümhane şirketini 30 milyar dolar karşılığında satın almak için girişimlerde bulunuyor. Şirket böylece üretim sıkıntısına dur diyebilir.

2008 yılında Intel ve AMD, yonga üreticiliğinde iki farklı yol izledi. Intel tam kontrolü sağlamak için kendi yongalarını üretmeye devam ederken AMD, yarı iletken işini GlobalFoundries gibi şirketlerine yaptırdı. Wall Street Journal‘in haberine göreyse Intel, şimdilerde AMD’nin fabrikalarını 30 milyar dolara bünyesine katmak istiyor.

Intel, gidişatı tersine çevirmeyi hedefliyor

GlobalFoundires, Intel’le görüşmeler yaptığını reddetti. Ancak WSJ, Intel’in şirketin sahibi olan yatırım firmasıyla görüşmeler yapmasının mümkün olacağını ifade etti.

Intel’in şirketi istemesinin nedenleri arasında döküm işlerini hızlandırmasın olduğu tahmin ediliyor. Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, zor durumdaki şirketin gidişatı tersine çevirmek amacıyla tek başına hareket etmeyeceğini, çip üretiminin daha fazlasını üçüncü taraf şirketlere devredeceğini ve kendi teknolojisini kullanan diğer şirketler için daha fazla çip üretmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Dünyanın 4. büyük dökümhanesi olarak belirtilen tesis, şirketin gelir açısından yüzde 7’lik payını oluşturma kapasitesine sahip. Bu da Intel’in Samsung ve TSMC gibi dev firmalarla aynı temelde hareket etmesi için başlangıç olabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Intel, AMD’nin şirketini satın alıyor