e
sv

Valve’dan Nintendo Switch rakibi el konsolu: Steam Deck

97 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:28
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en büyük oyun yapım şirketlerinden Valve, Nintendo Switch rakibi taşınabilir oyun konsolu Steam Deck ile karşımıza çıktı. Tüketicilerin Steam kütüphanelerine hareket halindeyken erişebilmelerini sağlayan cihaz ilk bakışta tableti andıran büyük ekranıyla dikkat çekiyor. Sade bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkan el konsolunun fiyatı da belli oldu.

Valve tarafından yapılan açıklamaya göre, Steam Deck oyunları tamamen yerel olarak çalıştırabiliyor. Yani herhangi bir bulut tabanlı akış hizmetine ihtiyaç duyulmuyor. Bu da cihazın donanımsal açıdan yeterli seviyede güçlü olduğunun ortaya koyuyor.

Steam Deck ne özellikler sunuyor?

16 GB boyutunda LPDDR5 RAM ile kutudan çıkan Steam Deck; 64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı depolama opsiyonuyla satışa sunulacak. 256 ve 512 GB’lık sürümlerinde NVMe SSD teknolojisine yer verilirken, diğer versiyonunda ise eMMC depolama birimi bulunuyor. Eğer isterseniz microSD kart takara hafızayı genişletebiliyorsunuz. Elbette ki her cihazın fiyatları da değişiklik gösteriyor.

Dört çekirdekli Zen 2 CPU ile 8 çekirdekli AMD RDNA 2 grafik ünitesini bünyesinde barındıran özel bir AMD APU sistemiyle donatılan Steam Deck, ortalama 4-15W arasında güç tüketimi yapıyor. Standart bir tableti andıran 7 inç boyutundaki ekranıyla piyasaya çıkan cihazın parlaklığı 400 nit seviyesine kadar çıkabiliyor. Dokunmatik hareketleri algılayabilen bu ekranın yenileme hızı ise 60 Hz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Valve’dan Nintendo Switch rakibi el konsolu: Steam Deck