e
sv

Türkiye’de Bu Yıl Satılan Her 3 Otomobilden 1’i SUV Oldu

77 Okunma — 17 Temmuz 2021 07:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son yıllarda artan ilgi ile şehir içinde SUV araç kullanımı sayıları da giderek artmış durumda. SUV otomobiller özellikle geniş kabin ve bagaj hacmi ile farklı arazi koşullarında kullanılabilmesi sebebiyle tercih ediliyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) paylaştığı verilere göre Türkiye’de en çok tercih edilen otomobiller listesinin ilk sırasında sedan otomobiller yer alıyor. Ancak paylaşılan veriler, sedan ve SUV otomobiller arasındaki pazar payı farkının giderek azaldığını gösteriyor.

Satılan her 3 otomobilden biri SUV:

ODD’nin paylaştığı verilere göre sedanın pazar payı yüzde 41,3, SUV otomobillerde ise pazar payı yüzde 34.1. SUV’ların pazar payı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 88,4 artmış durumda. Bu da SUV pazarında büyük bir hareketlilik olduğunu gösteriyor. Sedan otomobillerde ise yine aynı döneme kıyasla bir gerileme söz konusu. Geçtiğimiz sene ilk yarıda sedan otomobillerin pazardaki payı yüzde 44,3’tü. Sedan ve SUV’u yüzde 22,6 payla hatchback (HB) ve yüzde 2’lik payla “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tipli otomobiller takip etti.

Satış rakamlarına göz attığımızda ise geçtiğimiz senenin ilk yarısında 89 bin 779 satış gerçekleştirilen sedan otomobillerin bu sene aynı dönemde 128 bin 298’e yükseldiğini görüyoruz. SUV araçlarda ise 2020’nin ilk yarısında 56 bin 96 otomobil satılırken, bu yılın aynı döneminde satışlar 105 bin 668’e yükseldi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Bu Yıl Satılan Her 3 Otomobilden 1’i SUV Oldu